مقالات

نقش سوئیچ سیسکو در شبکه

نقش سوئیچ سیسکو در شبکه

یکی از مهمترین اجزا برای تشکیل یک شبکه انتقال دیتا سوئیچ های شبکه هستند. در حقیقت عملکرد سوئیچ شبکه، اتصال کامپیوترها، پرینترها، سرورها و سایر تجهیزات دورن یک شبکه می باشد. در این مقاله قصد داریم به نقش سوئیچ سیسکو در شبکه بپردازیم با ما همراه باشید.

سوئیچ سیسکو چیست؟

سوئیچ قطعه ای سخت‌افزاری مهم در شبکه می باشد و امکان جابه جایی و انتقال دیتا را میان دستگاه های شبکه فراهم می کند. البته هاب ها هم می توانند این کار را انجام دهند، با این تفاوت که سوئیچ های شبکه بسیار هوشمندانه تر عمل می کنند.

نقش سوئیچ سیسکو در شبکه

نقش سوئیچ سیسکو در شبکه

ویژگی سوئیچ‌های شبکه

به طور کلی همه ی  سوئیچ‌های سیسکو چهار ویژگی مهم دارند که لازم است هنگام خرید این سوئیچ‌ها به آن‌ها توجه زیادی گردد. از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سوئیچ سیسکو سرعت سوئیچ شبکه، تعداد پورت‌ها، ویژگی‌های انتقال برق از طریق اترنت و قابلیت‌های انباشتگی هستند که باید به این ویژگی‌ها توجه کنیم.

 • سرعت سوئیچ

سرعت و توان سوئیچ‌های سیکو با یکدیگر متفاوت هستند و در توان و سرعت‌های مختلفی تولید می‌شوند. سرعت انتقال داده‌ها معمولا برحسب مگابایت بر ثانیه است. سوئیچ‌های سیسکو با پیکربندی ثابت سرعت‌های زیر را ارائه می‌دهند:

 • اترنت سریع (10/100 مگابیت در ثانیه)
 • اترنت گیگابیتی (10/100/1000 مگابیت در ثانیه)
 • ده گیگابیت (10/100/1000/10000 مگابیت در ثانیه)
 • 40/100 گیگابیت در ثانیه

سرعت انتقال سوئیچ‌های شبکه به توان عملیاتی بستگی دارد. برای مثال زمانی که شما می‌خواهید فایل‌های بزرگ را در شبکه جابه‌جا کنید به ‌سرعت سوئیچ سیکو در مقیاس گیگابایتی احتیاج دارید.

 • تعداد پورت‌ها

از دیگر ویژگی‌های یک سوئیچ سیسکو که هنگام انتخاب آن‌ها باید به این ویژگی توجه داشته باشیم، تعداد پورت‌های آن است. با توجه به مقیاس شبکه به پورت‌های بیشتری نیاز دارید. به این معنا که هرچه شبکه شما بزرگ‌تر باشد به سوئیچ با پورت‌های بیشتری احتیاج دارید. معمولا سوئیچ‌های پیکربندی ثابت با پنج، هشت، 10، 16، 24، 28، 48 یا 52 پورت در دسترس هستند.

 • انتقال برق از طریق اترنت PoE

PoE یک ویژگی مهم برای انتقال نیروی برق لازم برای دستگاه‌هایی مانند تلفن ای پی، دوربین‌های نظارتی و… از طریق کابل می باشد. این ویژگی در سوئیچ سیسکو به شما این امکان را می‌دهد که نقاط پایانی و دیوایس ها را در هر جای شبکه، حتی درجاهایی با دسترسی دشوار قرار دهید.

switches catalyst 9300 series switches

switches catalyst 9300 series switches

 انواع سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو از پرکاربردترین دستگاه‌هایی است که در شبکه‌ها، دیتاسنترها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌ها استفاده می شود در ادامه ی این مقاله به بررسی برخی از انواع پرکاربرد سوئیچ سیسکو می‌پردازیم:

1ـ سوئیچ غیرمدیریتی Unmanaged :

اولین مورد از انواع سوئیچ های سیسکو، سوئیچ غیرمدیریتی است. همانطور که از نامش پیداست، سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو قابل تغییر و مدیریت نیستند و نمی توان آن ها را کانفیگ کرد و برای عیب‌یابی کابل شبکه، ردیابی حلقه، صرفه‌جویی در انرژی و اولویت‌بندی ترافیک شبکه استفاده نمود. همچنین باید این نکته را اضافه کنیم که نصب و راه اندازی این سوئیچ ها بسیار آسان است و تنها کافیست آن را نصب کنید.

2ـ سوئیچ مدیریتی Managed :

سوئیچ‌های مدیریتی سیسکو به گونه ای طراحی شده‌اند که ویژگی‌های مهمی همچون تجربه کاربری بهتر، امنیت بیشتر، کنترل دقیق‌تر و مدیریت کاملتر شبکه را در کنار مقیاس‌پذیری فوق‌العاده فراهم کنند. سوئیچ های سیسکو دارای قابلیت های مدیریتی هستند و در شرکت ها و سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

3ـ سوئیچ  Fixed :

سوئیچ  Fixed که از رایج ترین انواع سوئیچ های سیسکو است دارای پورت های ثابتی هستند که تعداد آنها بین 8،12، 16، 24 و … است که از نظر سرعت متفاوتند. سوئیچ  Fixed دارای سرعت ۱  Gbps  و با انواع اتصال RJ45 هستند. اما سوئیچ هایی با سرعت ۱۰Gbps و ۴۰Gbps  هم در این میان مشاهده می کنید.

سوئیچ های  Fixed چه مدیریتی باشند و چه غیر مدیریتی، امکان سازگاری با هر شبکه در هر اندازه ای همچون شبکه‌های خانگی، شبکه‌های سازمانی و بزرگ، دفاتر و شعبات، شرکت‌های متوسط و کوچک و استارتاپ‌ها را دارند.

4ـ سوئیچ ماژولار  Modular Switches :

از قابلیت های سوئیچ های سیسکو می توان به قابلیت ماژولار بودن آن ها اشاره کرد. وجود این قابلیت در سوئیچ های شبکه موجب ارتقاء آن و افزودن پورت های بیشتر و در نتیجه افزایش کارایی خواهد شد.

سوئیچ های ماژولار از سوئیچ های ثابت از نظر اندازه بزرگتر هستند. سوئیچ های ماژولار که در لایه 3 فعالیت دارند قیمت بالاتری هم دارند. علاوه براین می تون از آن ها به عنوان روتر هم استفاده کرد.

5ـ سوئیچ  Stackable :

سوئیچ  Stackable ترکیبی از سوئیچ های ثابت و ماژولار هستند که می توانند با دیگر سوئیچ های هم مدل خود ترکیب شوند. اتصال این دستگاه ها به یکدیگر به وسیله ی کابل مخصوصی در پشت دستگاه به یکدیگر وصل می شوند به صورتی که انگار تمام این دستگاه ها یک سوئیچ با تعداد پورت بیشتری هستند.

6ـ سوئیچ  PoE :

یکی دیگر از انواع سوئیچ سیسکو، سوئیچ های POE است . سوئیچ  PoE در حقیقت به سوئیچ هایی می گویند که دارای قابلیت POE یا Power over Ethernet  هستند. سوئیچ های POE می توانند داده و برق را از طریق همان کابل شبکه انتقال دهند و دیگر نیازی به آداپتور برق نیست.

7ـ سوئیچ فیبر نوری:

سوئیچ های فیبر نوری با شبکه فیبر نوری سازگار است که در حال حاضر به عنوان یک شبکه مهم استفاده از آن به صورت روز افزون در حال افزایش است. به منظور اتصال این سوئیچ ها از کابل های فیبر نوری و ماژول های فیبر نوری می توان استفاده کرد.

switches catalyst 9300 series switches alternate1

switches catalyst 9300 series switches alternate1

نقش سوئیچ سیسکو در شبکه

نقش سوئیچ سیسکو در شبکه‌ بسیار پر اهمیت است. سوئیچ‌های سیسکو  را می‌توان به‌آسانی به سایر دستگاه‌ها و وسایل جانبی متصل کرد. علاوه براین این سوئیچ‌ها می‌توانند روی ارتباطات بیشتری فعالیت داشته باشند و شبکه بی‌سیم باکیفیتی را برای ما فراهم کنند.

راه‌اندازی شبکه‌های بی‌سیم، اصلی ترین و مهمترین نقش سوئیچ سیسکو در شبکه است که به وسیله ی آن‌ها می‌توان دستگاه های های گوناگونی را به یکدیگر متصل کرد و یک شبکه بی‌سیم بزرگ را ایجاد نمود.

 مزایای سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو مزایای زیادی برای شبکه دارد که در این قسمت به این مزایا اشاره خواهیم کرد:

 1. به اشتراک‌گذاری برنامه‌ها

 • فراهم کردن امکان دسترسی کارکنان به برنامه‌های تجاری
 • بهبود بهره‌وری کارکنان

استفاده از فناوری‌های مسیریابی و سوئیچینگ به پرسنل شما، حتی افرادی که در مکان‌های مختلف قرار دارند، اجازه می‌دهد تا به تمامی برنامه‌ها، اطلاعات و ابزارهای تجاری شما دسترسی یکسانی داشته باشند. اتصال تمامی افراد به ابزارهای مشابه می‌تواند سبب افزایش بهره‌وری کارکنان شود. همچنین مسیریابی و سوئیچینگ می‌تواند دسترسی به برنامه‌های کاربردی پیشرفته را فراهم کند و خدماتی همچون صدای IP، ویدئو کنفرانس و شبکه‌های بی‌سیم را فعال نماید.

 1. تسریع در دسترسی به اطلاعات

 • مدیریت کارآمد اطلاعات
 • مرور آنچه در کسب‌وکار شما اتفاق می‌افتد

اطلاعات دقیق و به ‌موقع به منظور گرفتن تصمیمات تجاری محتاطانه بسیار حائز اهمیت است. مسیریابی و سوئیچینگ امکان دسترسی خوبی به اطلاعات کسب‌وکار در زمان واقعی را فراهم می آورد.

 1. افزایش خدمات مشتری

 • دسترسی آماده به اطلاعات مشتری را فراهم کنید
 • بهبود پاسخگویی مشتری

مشتریانی که در هر زمان که با کسب‌وکار شما به هر طریقی (تلفن، ایمیل یا در یک وب‌سایت) ارتباط دارند، ، انتظار پاسخ سریع را دارتد . یک شبکه پاسخگو و مورد اعتماد یک ضرورت مطلق به منظور دسترسی سریع کارکنان به اطلاعات مشتری است.

 1. کاهش هزینه‌های عملیاتی

 • اشتراک تجهیزات اداری به منظور کاهش هزینه‌ها
 • فراهم کردن دسترسی به اینترنت پرسرعت

فناوری‌های مسیریابی و سوئیچینگ تأثیر مثبتی بر سود شما دارد. با اشتراک تجهیزات، همچون چاپگرها و سرورها، و خدماتی مثل دسترسی به اینترنت، در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد. همچنین یک شبکه قابل‌ اعتماد می‌تواند سبب رشد کسب‌وکار شما شود و با افزایش نیازهایتان مانع از جایگزینی آن شود.

 1. بهبود امنیت

 • کاهش ریسک
 • محافظت از اطلاعات تجاری ارزشمند

با توجه به اینکه اینترنت پرسرعت همیشه روشن است، امکان دارد در مقابل تهدیدات امنیتی آسیب‌پذیر باشید. ویروس‌ها، نرم‌افزارهای جاسوسی، حملات اینترنتی، حملات ایمیلی و …. نگرانی‌های امنیتی جدی هستند. می‌توانید با نصب یک راه حل شبکه‌ای با سوئیچ‌ها و روترها، از داده‌های تجاری مهم محافظت کنید. برای مثال، روترها می‌توانند شبکه شمارا با فایروال داخلی و سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) محافظت کنند.

 1. فعال کردن اتصالات از راه دور

 • فراهم آوردن دسترسی ایمن از راه دور را برای پرسنل دورکار

در دنیای امروز شیوه ی کار شرکت‌ها و سازمان‌ها تغیر یافته است. گروه‌های مجازی و کارمندان از راه دور همگی به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمان نیاز ‌دارند. کسب‌وکارهای امروزی و مدرن به شبکه‌هایی احتیاج دارند که بتوانند کارمندان، تأمین‌کنندگان، شرکا و مشتریان را بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی  در تمام نقاط جهان، به یکدیگر متصل کنند. کارمندان می‌توانند به‌طور ایمن به منابع و ابزارهای شرکت با اتصال از راه دور از طریق VPN، دسترسی داشته باشند و در نتیجه بهره‌وری بیشتری در کار داشته باشند. این مورد هم یکی از کاربردهای مهم سوئیچ سیسکو به شمار می رود.

 سخن پایانی

در این مقاله به سوئیچ سیسکو و نقش سوئیچ سیسکو در شبکه پرداختیم و اطلاعاتی در این باره ارائه دادیم امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *